С концерт на група "Фондацията" и празнични илюминации завърши Фестивалът на сармата и кюфтето, който се провежда в Генерал Тошево по повод празника на града. Преди това концерт за гостите и жителите на Генерал Тошево имаше и концерт на Професионален фолклорен ансамбъл "Добруджа" с главен художествен ръководител Стоян Господинов. Кметът Валентин Димитров поведе и дълго хоро на площад "Бялата лястовица".
Преобразеният като Дядо Коледа клоун Арт в "Терифайър 3" привлече най-голям брой зрители, сочат обобщените данни от киносалоните у нас след миналия уикенд. Пълната с много кръв история от ужаси е гледана от 8 336 зрители и има 102 590 лева.
На втора позиция е анимацията "Дивият робот", създадена по първата книга от трилогията за деца на Питър Браун. Приключенията на робота Роз на необитаем остров са привлекли общо 9 624 зрители и отчитат 127 194 лева от билетите им.
Трето място заема "Жокера: Лудост за двама", чиято премиера беше преди две седмици. Синергията между героя на Хоакин Финикс и приближаващата се до него Харли Куин - Лейди Гага е видяна от вече 28 838 зрители, а приходите са 413 820 лева.
Четвърти по ред е семейният "Училището за магически животни 2", който е по романа на Маргит Ауер. Как учениците от едно необикновено училище се подготвят да поставя
С концерт на групата D2, която тази година отбеляза 25-годишнината си, и с изпълненията на „Апогей“ на централния площад на Свищов премина първата вечер на септемврийските празници "Свищовски лозници".
Публиката се забавлява с изпълненията на музикантите от D2 Димитър Кърнев (китара), Александър Обретенов (бас китара), Васил Вутев (ударни) и Радостин Василев (вокали). Те изпълниха едни от най-обичаните песни в българската музика като „Ледено момиче”, „100 години“, „Две следи“, „Аз те искам“ и получиха бурни овации. Бандата благодари за топлото посрещане на свищовската публика.
Свищовските музиканти от група „Апогей“ изпълниха песни от своя самостоятелен албум и представиха новата си песен за първи път. Изпълненията им бяха аплодирани от събралата се публика.
"Свищовски лозници" започн
Лувърът посвещава изложба на лудостта в изкуството - от Средновековието до Романтизма, съобщи АФП.
Във фокуса на подредените произведения са нормалността и и маргиналността в живота на артиста, коментира Лоранс де Кар, директор на музея.
Изложени са над 300 ръкописа, печатни книги, ценни вещи, тъкани, живопис, скулптура, заети от 90 френски институции, както и от такива от други държави в Европа и от САЩ.
Сред експонатите има картини на Йеронимус Бош и Брьогел.
С настъпването на 14-и век шутът в двора - антитеза на мъдрия крал, се институционализира, критичното и ироничното говорене се приемат, казват организаторите на изложбата.
Лудостта провокира персонажи в различните игри и в картите таро, появили се през 15-и век в Европа. Лувърът излага пред публика първото тесте, познато в историята.
Изложбата, която се открива
Фестивал на азиатската култура се проведе в един от най-големите етнографски комплекси на открито в света - Националният музей на селото “Димитрие Густи” в Букурещ.
Чрез зрелищно шоу с много музика и танци, публиката имаше възможност да се наслади на традициите и обичаите на 13 държави - Бангладеш, Китай, Индия, Индонезия, Иран, Япония, Република Корея, Малайзия, Пакистан, Шри Ланка, Туркменистан, Виетнам.
“Дойдохме да покажем какво ни прави специални”, обърна се към жителите и гостите на румънската столица посланикът на Иран в Букурещ Саид Хюсеин Садат Мейдани. Той даде някои примери с японското суши, корейската поп музика, индийското сари и иранските килими, станали популярни в цял свят.
Посланикът изтъкна и силните връзки на Румъния с Азия и възможностите за бъдещо икономическо сътрудничество.
“През 2023 търговията
Южнокорейският певец Теил напуска Kей-поп групата Ен Си Ти (NCT), след като е обвинен в неуточнено сексуално престъпление, предаде Асошиейтед прес.
Неговата агенция SM Entertainment публикува изявление за социалната мрежа „Екс“, в което се казва, че членът на Ен Си Ти ще напусне момчешката група, тъй като е „заведено наказателно дело срещу него, свързано със сексуално престъпление“. От лейбъла не уточняват естеството на престъплението.
„Осъзнахме сериозността на проблема и решихме, че Теил не може повече да продължава да пее в групата“, съобщават от лейбъла.
„Обсъдихме този въпрос с него и беше решено, че той ще напусне групата.“ От агенцията добавят, че той оказва пълно съдействие на полицейското разследване.
Теил е част от южнокорейската момчешка група Ен Си Ти, популярна в цял свят. Тя дебютира пр
Във финала на вечерта над един час събралата се публика пя заедно с "Фондацията" познатите български хитове.
Гост на Фестивала на сармата и кюфтето бе кулинарят Ути Бъчваров, който заедно със своя екип и доброволци от Генерал Тошево приготвиха голямо количество руска салата по тошевска рецепта и гигантски кюфтета, които бяха раздадени заедно с чаша червено вино на всеки желаещ.
Град Генерал Тошево отбелязва своя празник на 8 ноември по решение на Общинският съвет от 1991 година. Датата е обявена за неприсъствен работен ден на територията на града.
Пиесата „Дългият път към звездите“ беше представена на сцената на Драматичния театър „Драгомир Асенов“ в Монтана по време на пътуващия фестивал „Красива наука“, който днес се провежда в града.
Чрез пиесата пред публиката се представят актуални открития за космоса, като в ролята на кандидат за президент в телевизионно студио бе доц. Владимир Божилов. Той пропагандира своите идеи за налагане на научни методи при вземане на политически решения и за инвестиции в космически изследвания, чрез които да бъдат открити нови планети, подобни на Земята, на които има вода и други условия за живот на хората. Според героя на доц. Божилов Земята има „срок на годност“ и човечеството трябва да търси нов дом в космоса.
По време на пиесата той представи новите открития в космоса и новите планети, което стана възможно благодарение на новите т
Камерният ансамбъл „Софийски солисти“ представя концерт „Легенда за Милчо“.
Събитието е на 28 октомври в зала „България“, съобщават от културния институт „Красно село“.
Под диригентската палка на Константин Добройков музикантите ще направят музикално пътешествие в света на Милчо Левиев. Концертът е със специалното участие на Вики Алмазиду, Антони Дончев, Васил Хаджигрудев, Кристиян Желев, Валери Костов, Иво Паунов, Димитър Льолев, Арнау Гарофе, Марин Гонев, Тодор Бакърджиев, Вили Стоянов, Александър и Константин Владигерови. Всички участници в събитието са емоционално и съдбовно свързани със световноизвестния джаз музикант, композитор и пианист, разказват организаторите.
В програмата ще звучи оригиналната, о
Българска оперна прима Красимира Стоянова ще изпълни утре, 12 октомври, в Ла Скала в Милано ролята на Маршалката в операта „Кавалерът на розата“ от Рихард Щраус, съобщиха от екипа на певицата.
Красимира Стоянова прави своя триумфален дебют в тази роля на Летния музикален фестивал в Залцбург през 2014 г. в посветената на 150-ата годишнина от рождението на Рихард Щраус постановка на „Кавалерът на розата“. Спектакълът се играе на Залцбургския музикален фестивал и през лятото на 2015 г.
През 2016 г. Красимира Стоянова представя своята интерпретация на Маршалката за първи път и пред виенска публика, както и в Миланската скала.
Музикалните критици определят „елегантното, аристократично и изтънчено вокално и артистично изграждане на образа като запазена марка на Красимира Стоянова“ в тази роля.
„Тя е най-д
Британският музей показва 97 гравюри на Пабло Пикасо, които представляват своеобразен личен дневник на художника от пристигането му в Париж до последните години от неговия живот, предаде АФП.
"Пикасо е направил около 2400 гравюри през цялата си кариера. Хората са по-запознати с картините му, така че ние решихме да покажем, че гравюрата е важна част от неговото творчество", каза кураторката на изложбата Катрин Даунт пред АФП.
Експозицията, озаглавена "Пикасо: Гравьорът", се открива с офорт от 1904 г., наречен "Оскъдно ядене". Пет години по-рано, когато е само на 17 години, Пикасо създава първата си гравюра "Левичарят".
Испанският художник продължава да изследва почти всички техники на гравиране: офорт, суха игла, литография, акватинта и линогравюра, посочва Катрин Даунт. В ранните си творби той се интересува от хората, които го заобикал
Новооткритата изложба във виенския Музей за приложно изкуство (МАК), озаглавена „AUT NOW. 100 × австрийски дизайн за 21-ви век“, представя 100 обекта на 100 дизайнери от една държава, създадени за 25 години, групирани в 25 категории.
Изложбата прави пъстър преглед на разнообразието и иновативната сила на австрийския продуктов дизайн през новото хилядолетие въз основа на 100 дизайнерски обекта.
По четири обекта във всяка от 25-те тематични категории - от A до Z - отразяват разнообразието от предмети, които са проектирани и произведени в Австрия от 2000 година до днес. Това са особено забележителни австрийски продуктови дизайни. AUT (абревиатурата за Австрия) NOW дава възможност за функционален, концептуален и поетичен поглед на качествата на съвременния дизайн.
Дефинираните 25 категории позволяват задълбочен подхо